Wikipedia – O nauczaniu w Polsce

Nie ulega wątpliwości, że na temat nauczania w Polsce powiedziano już naprawdę wiele. Niemniej jednak warto zadać sobie pytanie, czy powiedziano już wszystko? Zdania na ten temat mogą być podzielone i w zasadzie nie jest to coś, co powinno budzić zdziwienie. Można wręcz powiedzieć, że powinno to być absolutnie jasne. W końcu nauczanie to bardzo ważny temat — nauczanie ma fundamentalny wpływ na przyszłość dzieci (tak sobie umownie powiedzmy). Niemniej jednak najwyższa pora, aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Zwłaszcza że nic nie wskazuje, aby miało do tego dojść (a przyczyn na pewno jest sporo). Weźmy sobie za przykład podejście dzieci do nauki. Niejednokrotnie jest tak, że podejście do nauki nie jest odpowiednie. Z czego to wynika? Jedna osoba powie, że to wina samych dzieci. Druga osoba stwierdzi, że winą należy obarczyć rodziców dzieci. Niewykluczone, że pojawi się też argument, iż winny jest internet (powiedzmy nawet, że konkretnie Wikipedia). Poza tym trzeba też zwrócić uwagę na to, jak przedstawia się system nauczania w naszym kraju. System wydaje się zły i Wikipedia nie ma na to najmniejszego wpływu. Czy dzieci uczą się tego, co powinny? Naturalnie nie brakuje potrzebnych informacji, ale wydaje się też, że niejednokrotnie jest tak, iż wiedza znajduje zastosowanie wyłącznie w szkole. Czy taka wiedza ma choćby najmniejszy sens? Niech każda osoba samodzielnie udzieli odpowiedzi na to pytanie. Niemniej jednak wydaje się, że odpowiedź w każdej sytuacji będzie dokładnie taka sama. Inaczej być po prostu nie może.